Přeskočit na obsah

FAQ – Fotovoltaika

Často kladené dotazy

Co si mám připravit, pokud chci vést chráničku a kabeláž např. ze stodoly až domů v zemi?

Pro uložení DC kabeláže v zemi platí určitá specifická pravidla. Ideální pro uložení kabelů je minimálně 70 cm hluboký a hladký výkop. Výkop by měl být zbaven kamenů. Kabely by měly být typově přímo určeny k podzemní instalaci a dále by měly být opatřeny speciální ochranou chráničkou (vnitřní průměr s ohledem na případné ohyby alespoň 40-50 mm). Z bezpečnostních důvodů pokládejte kabel s výstražnou páskou (červený, se symbolem pro elektrický proud). Kabel v příkopu zafixujte a nasypte na něj asi 10 cm vrstvu písku. U napájecích nebo telekomunikačních kabelů musí být umístěna nejméně 30 cm vrstva. Kabel v příkopu zafixujte a nasypte na něj asi 10 cm vrstvu písku. U napájecích nebo telekomunikačních kabelů musí být umístěna nejméně 30 cm vrstva. Výkop zakryjte např. původními drny. Připojení a uvedení do provozu provádí výhradně autorizovaná firma.

Co je výrobní EAN kód a kde ho najdu?

Výrobní EAN je 18místné číslo, které je přiděleno výrobně. Můžeš si ho představit jako rodné číslo Vaší výrobny. Výrobní EAN Ti jednoduše přidělí Tvůj distributor. Od ledna 2023 přidělují distributoři výrobní EANy na požádání, nicméně pokud se budeš orientovat na spotový prodej, ztratíš tím nárok na virtuální baterii.

Musím příjmy z prodeje přebytků elektrické energie danit?

Pokud Tvé zisky z prodeje přebytků vyrobené elektřiny nepřesáhnou částku 30.000 Kč, tyto příjmy danit nemusíš. Příjmy z provozu výroben elektřiny, ke kterému není vyžadovaná licence udělovaná ERÚ (do 10 kWp), jsou totiž zařazeny mezi takzvané ostatní příjmy a jsou do výše 30.000 Kč osvobozeny od daně z příjmu.

Co je to regulovaná cena elektřiny?

Část celkové platby za energie je regulována ERÚ a ani dodavatel ji nemůže nijak ovlivnit. Je pro všechny stejná a tvoří ji platby za činnosti spojené s dopravou energií od výrobce, související služby a daně. Skládá se z ceny za distribuci elektřiny prostřednictvím „drátů“, systémové služby (např. příspěvek na obnovitelné zdroje energie), platbu za činnost Operátora trhu (OTE) a daně. 

Jak nastavím zálohování domu, když je hodnota hlavního jističe 40A a podlahové topení má příkon až 14 kW? Nedojde k přetížení? 

Odpověď: Jistič má hodnotu 40A, nízkonapěťová baterie zase max. vybíjecí proud kolem 100A, takže přetížení nastat nemůže (navíc podlaha nebude brát hodinu 40A). 14 kW je extrém, který by nastal snad jen v případě, že v domě měsíc nikdo fungovat nebude, jinak má dům určitý ztrátový výkon, zn. že v době běžného fungování teplota tak rychle neklesá a s ohledem na potřebu (do)topit nebude příkon takový. Tady samozřejmě záleží, jak bude baterie nastavena z hlediska její kapacity a případných priorit (podlahové topení, bojler apod.), nicméně pokud bude plně nabitá, je možno z ní klidně desítky minut čerpat, což většinou stačí.

Chystám se vyměnit starý bojler – jaký typ je nejlépe vhodný?

Určitě zvolit třífázový boiler – aby byla dobře vyřešena asymetrie, která je omezena do určitého maxima výkonu (50% na fázi) a v momentě, kdy střídač pojede na plný výkon, tak by v případě jednofázového boileru nedovedl přesunout celý výkon pouze do jedné fáze, a bude logicky vznikat přetok na všech fázích, které mohou mít různé velikosti, tzn. pro ideální funkčnost je nejlepší řešení po fázích. Možná by stačilo jen vyměnit topné těleso za třífázové (zde záleží, o jaký typ bojleruse jedná).

Co když mám hodnotu jističe nižší než 20A?

Musí být navýšena na min. 3 x 20A. Klient musí počítat s tím, že bude třeba uhradit poplatek za navýšení, který činí 630,-/A (částka bude upřesněna ve smlouvě o připojení). Zároveň je třeba myslet na to, že distributoři neumožňují evidovat paralelně dvě žádosti (typicky např. změna sazby, sjednocení elektroměrůatp.).

Můžu mít i výkonnější střídač pro méně výkonnou elektrárnu?

Výkonnější střídač bude vyžadovat i vyšší startovací proud při nižším osvitu v zimních měsících, zn. nemusel by tak poskytovat optimální výkon – ne vždy je to špatně, nicméně musí být při nižším osvitu schopen optimální přeměny DC/AC.  

Co když má klient charakteristiku jističe C?

Bude třeba doložit smlouvu s dodavatelem o elektřině, jinak může ČEZnaši žádost vrátit zpět s tím, že „céčka“ neevidují (upozorňují na to, že tam mají něco, co tam už dnes mít nemají). Smlouva se automaticky k žádosti pak doloží a ČEZ bude o dané skutečnosti informován.  

Jsou Vaše výrobky certifikovány?

Ano, všechny výrobky jsou opatřeny certifikáty společnosti TÜV Rheinland- světového lídra v oblasti nezávislého testování, inspekce a certifikace.