Kotle na fosilní paliva v EU skončí do roku 2040
Zdroj článku: EURACTIVE
Europoslanci dnes schválili revizi směrnice o energetické náročnosti budov, podle které mají mít všechny nové budovy postavené po roce 2030 nulové emise. Součástí legislativy je i konec používání kotlů na fosilní paliva v EU do roku 2040.
Nová verze směrnice zpřísňuje cíle pro snižování emisí v budovách. Ty jsou totiž dnes zodpovědné za 36 procent emisí v EU a spotřebují 40 procent energií, a mají tak z hlediska dekarbonizace velký potenciál.
Přísnější cíle se týkají jak nových budov, tak i těch existujících. Členské státy by měly podle nových pravidel zajistit, že průměrná spotřeba energie v rezidenčních budovách klesne do roku 2030 alespoň o 16 procent, do roku 2035 pak alespoň o 20 až 22 procent.
Na historické nebo zemědělské budovy se opatření vztahovat nebude, což vítají i zástupci stavebního průmyslu.
„Evropská komise původně navrhovala přísnější režim i u rezidenčních budov. Současná podoba je více realistická,“ uvedla k nové legislativě Marta Gellová, ředitelka Šance pro budovy, aliance sdružující hráče na poli energeticky úsporného stavebnictví.
Pokud jde o nerezidenční budovy, země EU budou muset do roku 2030 renovovat 16 % těch energeticky nejnáročnějších, do roku 2033 pak 26 % nejnáročnějších.
Česko si nicméně nejprve bude muset definovat, jaké budovy jsou vlastně v nejhorším stavu.
„Budovy často nemají energetický průkaz, takže stát nemá přehled o jejich stavu. V Evropě existují různé modely, kterými se můžeme inspirovat. Například v Holandsku stanovili algoritmus, podle kterého každému domu přidělili určitou kategorii, pravděpodobně horší, než je realita, což motivuje majitele k tomu, aby si zajistili průkaz dle skutečnosti,“ řekla k nové evropské legislativě Gellová.
Co se týče novostaveb, všechny budovy postavené po roce 2030 budou muset mít nulové emise. Pro budovy v rukou veřejných orgánů bude tento cíl platit již od dva roky dříve.
Další změna se týká vytápění budov. Podle nové směrnice by se do roku 2040 měly přestat používat kotle na fosilní paliva. Ještě předtím, v roce 2025, se omezí dotace na fosilní kotle. Hybridní formy vytápění, které kombinují kotle například s tepelným čerpadlem, bude možné dotovat i nadále.
Směrnici navrhla Evropská komise již v roce 2021, od té doby o ní jednali poslanci Evropského parlamentu a členské státy. Výslednou verzi dnes schválili europoslanci na jednání ve Štrasburku.
Z českých europoslanců podpořili směrnici pouze Luděk Niedermayer (TOP 09), Stanislav Polčák(STAN), Markéta Gregorová, Marcel Kolaja, Mikuláš Peksa (všichni tři Piráti) a Radka Maxová(nestr., S&D).
Podobně jako u dalších klimatických legislativ, i zde ponechala EU otevřené dveře úpravě. Evropská komise by měla nejpozději v roce 2028 zhodnotit, jak se členským zemím daří cíle naplňovat a případně je upravit podle aktuálních trendů.